Az államtitkár elmondta, hogy a korábbi rendszer a krónikus betegek számára sokkal több hátrányt jelentett, mint amennyi előnnyel járt összességében. A változtatásról már a nyár elején határoztak, és már minden megyében körvonalazták az erre vonatkozó terveket is. Hozzátette, elemzés készült az intenzív osztályokon rendelkezésre álló ágyakról, és ezeket a járvány helyi szintű alakulásának függvényében fogják a Covid-19-cel kezelt páciensek számára átengedni.
A keddi összesítés szerint Romániában drasztikusan megugrott a 24 óra leforgása alatt igazolt fertőzések száma, hiszen egyetlen nap alatt több mint 3900 új esetet regisztráltak az országban. Ugyanezen idő alatt 96 elhalálozást hoztak összefüggésbe a koronavírus okozta megbetegedéssel, az intenzív osztályokon pedig további 675 páciens küzd jelenleg is az életéért.
Mi a helyzet Szatmár megyében?
Ahogyan arról kedden beszámoltunk, Altfatter Tamás prefektus, Radu Bud alprefektus, Pataki Csaba megyei tanácselnök, dr. Mihai Macrina, a közegészségügyi igazgatóság vezetője, illetve a Szatmár megyei kórházak menedzserei és orvosi igazgatói már hétfőn egyeztettek a kifejezetten a koronavírusos páciensek számára fenntartott kórházi ágyak számának növelési lehetőségeiről, illetve a szükséges orvosi és kisegítő személyzet biztosításáról. A prefektusi hivatal tájékoztatása szerint a koronavírusos betegeknek fenntartott ágyak számát a megbetegedéses esetek megszaporodásával párhuzamosan fogják növelni – tehát oly módon, ahogy arra Andrei Baciu államtitkár is utalt.
Szatmár megyéből kedden 64 új esetet jelentettek, melyekkel 14.476-ra nőtt a betegség felbukkanása óta azonosított fertőzöttek száma. A data.gov.ro oldalon elérhető adatok szerint az említett napon a Szatmár Megyei Sürgősségi Kórházban 65, a pneumoftiziológiai kórházban 34, a Nagykárolyi Városi Kórházban 53, az Avasfelsőfalui Városi Kórházban pedig nem kevesebb mint 93 koronavírussal fertőződött pácienst kezelnek, és a betegek száma napról napra lassú, de konstans emelkedést mutat. Szerencsére intenzív terápiás kezelésre a 245 páciens közül „csak” 26-an szorulnak: 10 főt Nagykárolyban, és 16-ot a sürgősségi kórházban ápolnak.